Zarządzenie Nr 11/11
w sprawie: przeprowadzenia konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Wizna
w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi
oraz innymi podmiotami na rok 2012
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz § 2 uchwały Nr XXXIX/191/10 Rady Gminy Wizna z dnia 9 września 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego Nr 248, poz. 3025) zarządza się, co następuje:
§ 1.
1. Ogłasza się konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzącymi działalność na terenie gminy Wizna projektu uchwały Rady Gminy Wizna w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2012.
2. Projekt w/w uchwały stanowi załącznik nr 1 do mniejszego zarządzenia.
§ 2.
Ogłoszenie oraz przyjętą formę przeprowadzenia konsultacji określa załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
WÓJT
dr inż. Zbigniew Sokołowski
Załącznik Nr 1
do zarządzenia Nr 11/11
Wójta Gminy Wizna
z dnia 17 listopada 2011 roku
PROGRAM WSPÓŁPRACY GMINY WIZNA Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA ROK 2012
§ 1.
1. Program współpracy Gminy Wizna z organizacjami pozarządowymi, zwany dalej „Gminą”, stanowi element polityki społeczno - finansowej gminy.
2. Program określa zasady, zakres i formy współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi w prowadzeniu działalności w sferze zadań publicznych, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanej dalej „Ustawą”.
§ 2.
1. Celem programu jest budowanie i umacnianie partnerstwa pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi. Celami szczegółowymi programu są :
1) poprawa jakości życia, poprzez pełniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkańców Gminy Wizna.
2) integracja podmiotów realizujących zadania publiczne,
3) prezentacja dorobku sektora i promowanie jego osiągnięć,
4) wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych.
2. Współpraca „Gminy” z organizacjami pozarządowymi odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.
§ 3.
1. Ze strony „Gminy” program realizuje:
Rada Gminy – w zakresie wytyczania założeń polityki społecznej i finansowej Gminy;
Wójt Gminy – w zakresie realizacji założeń powyższej polityki, przyznawania dotacji celowych i innych formach pomocy;
Referaty Urzędu Gminy – w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi;
wyznaczony pracownik Urzędu – w zakresie utrzymywania bieżących kontaktów pomiędzy samorządem i sektorem pozarządowym, opiniowania wniosków pochodzących od organizacji pozarządowych, doradztwo w sprawach dotyczących organizacji pozarządowych, dostarczaniu informacji organizacjom o innych niż samorządowe źródłach finansowania, konsultacji przy opracowywaniu wniosków o dofinansowanie ze źródeł ponad lokalnych.
2. Ze strony organizacji pozarządowych przy realizacji programu współpracują organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego, z terenu „Gminy” lub których teren działania obejmuje teren „Gminy”.
§ 4.
Zakres współpracy obejmuje:
1) podejmowanie wspólnych działań na rzecz diagnozowania problemów i potrzeb mieszkańców „Gminy”;
2) współpraca przy opracowywaniu i realizacji programów na rzecz podnoszenia poziomu życia i szerszego zaspokajania potrzeb mieszkańców „Gminy”;
3) współpraca przy wykorzystywaniu środków z zewnętrznych źródeł finansowania;
4) koordynacja działań w celu rozwiązywania problemów społecznych;
5) wypracowanie sprawnego systemu informacji o aktualnie obowiązujących przepisach prawnych oraz źródłach i zasadach pozyskiwania środków na realizację programów;
6) promocja najskuteczniejszych i efektywnych rozwiązań realizowanych przez organizacje pozarządowe na rzecz rozwiązywania problemów społecznych i zaspokajania potrzeb mieszkańców „Gminy’;
7) inspirowanie działań na rzecz rozwoju współpracy międzynarodowej umożliwiającej wymianę informacji i doświadczeń w zakresie roli organizacji pozarządowych w rozwiązywaniu problemów społecznych regionu i środowisk lokalnych.
§ 5.
Formy współpracy obejmują:
1) zlecanie realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
2) udostępnienie, przez podmioty programu współpracy dostępnych pomieszczeń na spotkania, szkolenia, konferencje;
3) współpracę w gromadzeniu środków na działalność z innych źródeł niż budżet Gminy poprzez:
a) opiniowanie wniosków o dotacje celowe;
b) promowanie ciekawych programów mogących uzyskać środki z innych źródeł;
c) konsultacje projektów na etapie ich przygotowywania;
d) wspólne aplikowanie po środki zewnętrzne.
4) szkolenia i konsultacje w celu zwiększenia profesjonalizmu działań podejmowanych przez podmioty programu współpracy;
5) pomoc w nawiązywaniu kontaktów krajowych i międzynarodowych;
6) tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządu;
7) organizowanie, przez podmioty programu współpracy, spotkań informacyjnych rozumianych jako forum wymiany informacji na temat podejmowanych działań, możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, nawiązania współpracy i koordynacji podejmowanych działań;
8) wspólne opracowanie systemu wymiany informacji rozumiane jako:
a) informowanie Urzędu Gminy oraz organizacji pozarządowych o aktualnie składanych i realizowanych projektach;
b) wzajemne informowanie się o aktualnych możliwościach składania wniosków o dotację;
c) koordynację podejmowanych działań.
§ 6.
Priorytetowymi zadaniami publicznymi są zadania z zakresu:
1) nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
2) wypoczynku dzieci i młodzieży,
3) wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.
§ 7.
„Gmina’ realizuje zadania publiczne we współpracy z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na podstawie rocznego programu współpracy i działania te obejmują rok kalendarzowy 2012.
§ 8.
Sposób realizacji programu.
1. Wójt Gminy każdorazowo zamieszcza informacje o planowanych
przedsięwzięciach związanych z realizacją Programu.
2. Wójt Gminy zleca, na podstawie przepisów ustawy, realizację zadań
publicznych.
3. Podmioty Programu realizują określone cele i stosują zasady współpracy.
§ 9.
„Gmina” współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami
pożytku publicznego w ramach uchwalonego rocznego programu współpracy na rok
2012 przeznacza środki finansowe w wysokości określonej Uchwałą Budżetową.
§ 10.
1) „Gmina” w trakcie wykonywania zadania przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art.3 ust.3 „Ustawy” sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania zadania, w tym wydatkowania przekazanych na realizację celu środków finansowych.
2) W ramach kontroli upoważniony pracownik Urzędu może badać dokumenty i inne nośniki informacji, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykonywania zadania. Kontrolowany na żądanie kontrolującego jest zobowiązany dostarczyć lub udostępnić dokumenty i inne nośniki informacji w terminie określonym przez sprawdzającego.
3) Prawo do kontroli przysługuje upoważnionemu pracownikowi Urzędu zarówno w siedzibach jednostek, którym w ramach konkursu czy też trybu małych zleceń wskazano realizację zadania jak i w miejscach realizacji zadań. Urząd może żądać częściowych sprawozdań z wykonywanych zadań, a jednostki realizujące zlecone zadania zobowiązane są do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo –księgowej środków finansowych otrzymanych na realizację zadania zgodnie z zasadami wynikającymi z „Ustawy”. Nie później niż do dnia 30 kwietnia każdego roku, Wójt Gminy przedkładać będzie organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego sprawozdanie z realizacji programu współpracy za rok poprzedni.
§ 11.
Program Współpracy „Gminy’ z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012 utworzony został na bazie projektu programu, który był konsultowany z mieszkańcami a także z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami
wymienionymi w art.3 ust.3 „Ustawy” funkcjonującymi na terenie gminy. Projekt programu zamieszczany jest na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej Urzędu: www.wizna.pl.
Współpraca finansowa pomiędzy Gminą a organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego oraz innymi organizacjami określonymi w „Ustawie” odbywa się każdorazowo po podpisaniu umów i uprzednim przystąpieniu do konkursu na wykonanie lub zlecenie zadań publicznych, ogłoszonym przez Urząd.
§ 12.
- Komisja konkursowa i jej przewodniczący powoływana jest zarządzeniem Wójta Gminy Wizna, niezwłocznie po zamknięciu konkursu ofert.
- Komisja konkursowa działa w oparciu o właściwe ustawy oraz zasady: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności. Wykonuje stosowne prace nad projektem i ostateczną wersja programu współpracy. W trybie konkursowym, a także w przypadku wpłynięcia wniosków w trybie małych zleceń dokonuje ich oceny i kwalifikacji.
- Komisja konkursowa przy rozpatrywaniu ofert:
1) ocenia możliwość realizacji zadania przez organizacje pozarządową, podmioty wymienione w art.3 ust. 3 „Ustawy” oraz jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowane;
2) ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania; uwzględnia wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania;
3) ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób przy udziale, których wnioskodawca będzie realizował zadanie publiczne; uwzględnia planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art.3 ust.3 „Ustawy” udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego; uwzględnia planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art.3 ust.3 „Ustawy” wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków;
4) uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art.3 ust.3 „Ustawy”, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
- O środki w ramach współpracy mogą ubiegać się wyłącznie organizacje prowadzące działalność dla mieszkańców „Gminy’. Podstawowym kryterium decydującym o udzielaniu przez gminę wsparcia dla organizacji jest działalność na rzecz „Gminy” i jej mieszkańców.
- Ogłoszenie o konkursie zgodnie z ustawą zostanie zamieszczone na: tablicy ogłoszeń, BIP, stronie internetowej „Gminy”.
Załącznik Nr 2
do zarządzenia Nr 11/11
Wójta Gminy Wizna
z dnia 17 listopada 2011 roku
WÓJT GMINY WIZNA
OGŁASZA KONSULTACJE
Ogłasza się konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzącymi działalność na terenie gminy Wizna projektu uchwały Rady Gminy Wizna w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2012.
- Przedmiot konsultacji.
Projekt uchwały sprawie w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami
pozarządowymi oraz innymi podmiotami na rok 2012.
- Termin konsultacji.
Od 24 listopada 2011r. do 01 grudnia 2011 r.
- Forma konsultacji.
Przyjmowanie uwag lub wniosków w Sekretariacie Urzędu Gminy Wizna.
4. Adres strony internetowej, na której zamieszczono projekt aktu prawa miejscowego.
www.wizna.pl
5. Komórka odpowiedzialna z przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji.
Referat Organizacyjny Oświaty i Promocji Urzędu Gminy Wizna.
WÓJT
dr inż. Zbigniew Sokołowski